Bears travelling
Krakow

Krakow

Metropole Krakov

Krakov je metropole Malopolského vojvodství v jižním Polsku, v historické zemi Malopolsku. Leží na řece Visle, v nejužším místě tzv. Krakovské brány, která spojuje Sandoměřskou kotlinu s kotlinou Osvětimskou. Žije zde přibližně 801 tisíc obyvatel a Krakov je tak druhé největší polské město podle počtu obyvatel. Rozloha činí 327 km² (druhé největší město podle rozlohy).

Krakov je historická rezidence polských králů s hradem Wawel a katedrálou, sídlo starobylé univerzity a arcibiskupství. Staré město, který přežil druhou světovou válku s množstvím historických památek i parků je oblíbený cíl turistů a je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Hrad Wawel

Královský hrad Wawel stojí na návrší na levém břehu Visly, v první městské části „Staré Město“. Je to rozsáhlá opevněná stavba, založená patrně v 11. století a později několikrát přestavovaná. Hrad tvoří čtyři křídla, která obklopují vnitřní dvůr.

Uvnitř jsou dvě reprezentativní schodiště. Vnitřní dvůr obklopuje třípodlažní sloupová arkáda.V interiéru jsou reprezentační královské komnaty a soukromé královské komnaty, v nichž jsou vystaveny řady gobelínů ze 16. století. Nejpozoruhodnějšími sály jsou Ptačí komnata, Orlí sál a Senátorský sál. Vedle reprezentačních komnat se též nachází královská klenotnice a zbrojnice.

V komplexu hradu je také katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, korunovační kostel a pohřebiště polských králů i dalších osobností.

V první polovině 20. století sloužil hrad jako sídlo polských presidentů.

Ubytování:

10. – 11.8. 2016 – Simple Apartments

Navštíveno:

10. – 11.8. 2016 – Dovolená Polsko 2016

Cestovatel

Přibližovadlo

Vlak

 

Útrata

1. Hrad Wawel - královský palác
    Datum návštěvy: 10.08.2016
    Cena: 18 PLN, ( 102 Kč * )
2. Hrad Wawel - soukromé královské komnaty
    Datum návštěvy: 10.08.2016
    Cena: 25 PLN, ( 142 Kč * )
*) - konverze na dnešní kurz