Bears travelling
Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka

V blízkosti Krakova, asi 15 km vzdáleného, se nachází skrytá polská perla v podzemí – Solný důl Wieliczka. Tento důl, který je od roku 1978 zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO, zobrazuje těžbu soli od středověku až do současnosti.

Prohlídka dolu trvá zhruba 2,5 hodiny a začíná sestupem po 380 dřevěných schodech, které se zdají nekonečné. Navštěvníci si mohou myslet, že budou muset tytéž schody vystoupit při návratu, ale nemusí se obávat, protože výtah je k dispozici pro cestu nahoru. Celková délka chodeb je více než 300 km, ale pouze 2% z nich je zpřístupněno pro veřejnost. Teplota v dolech se pohybuje mezi 14 a 16°C. Návštěvníci si mohou vzít lehké oblečení, protože místy se může stát příliš horko v důsledku změn tlaku, když se sestupuje níž a níž.

Turistická trasa měří okolo 3 km a začíná po sestupu schodů v hloubce 64 m. Postupně se sestupuje až do 135 m, a cestou si můžete prohlédnout techniku používanou pro těžbu soli, těžební dělníky při práci, dřevěné konstrukce, kapli, jezírka se solankou, zdobené sály a sochy, včetně sochy Koperníka a jednu solnou sochu, draka na stropě a můžete si poslechnout pohádku u jednoho ze sousoší. V podzemí pracovali i koně, kteří však už nikdy nebyli schopni opustit důl, protože zde pracovali až do své smrti.

Kaple sv. Kingy je největší a nejkrásnější místností, kterou lze navštívit v zpřístupněné části dolů. Nachází se v hloubce 101 m pod zemí a je ozdobena nádhernými lustry, sochami a reliéfy vytesanými do stěn, včetně vlysů Poslední večeře páně dle obrazu Leonarda da Vinciho.

Doprava do Wieliczky je asi nejlepší příměstským vlakem linky S1 z hlavního nádraží Kraków Glówny.

Navštíveno:

11.8. 2016 – Dovolená Polsko 2016

Cestovatel

Přibližovadlo

Vlak