Bears travelling
Bran

Bran

Město Bran a Drákulův hrad

Samotný hrad Bran již po staletí rezonuje s legendou upíra Drákuly. I když kníže Vlad Ţepeş, propojovaný s postavou knižního Drákuly, pravděpodobně zde dlouho nepobýval. Svou majestátností však hrad inspiroval Brama Stokera k vytvoření slavného románu.

Skutečná historie a upíří legenda
Jak tedy vypadala skutečnost okolo tohoto gotického hradu? Postaven byl v průběhu 14. století v dnešním Rumunsku s hlavním úkolem chránit obchodní stezku, která se klikatila v blízkém údolí.

Během let se však stal významnou pevností, bránící okolní krajinu před osmanskými Turky. Sám hrad několik staletí upadl do zapomnění, ale koncem 19. století posloužil jako inspirace pro Bram Stokera, který ho ztvárnil jako hrad hraběte Drákuly ve svém románu. Ačkoli sám Stoker Bran nikdy nenavštívil, atmosféra místa přímo vyvolává úvahy o existenci legendárního upíra.

Právě během období, kdy hrad sloužil jako strategický bod v bojích s Turky, pravděpodobně ho navštívil Vlad Ţepeş. Proslul svou neúnavnou obranou proti Turkům a zejména krutostí vůči těm, kdo mu vzdorovali.

Mnoho nepřátel nechal nabodnout na kůl nebo je potrestal jinými hrůznými metodami. Během svého života si vysloužil přezdívku Dracula, což znamená syn draka nebo ďábla. Bram Stoker právě Vladem našel inspiraci pro svého hraběte Drákulu.

Jak vypadá Bran dnes?
Samotný hrad se tyčí nad hlubokými lesy na hranici mezi Transylvánií a Valašskem. Postaven v klasickém gotickém stylu si dodnes uchoval podobu typickou pro středověké hrady.

Uvnitř hradu nyní naleznete rozsáhlé muzeum, které odhaluje mnohé o skutečné historii Rumunska a místního kraje. Okolo hradu jsou rozprostřeny květinové zahrady, které nechala vybudovat rumunská královská rodina v první polovině 20. století.

Bez ohledu na vaši náklonnost k legendě o Drákulovi, hrad Bran rozhodně stojí za návštěvu. Prohlídku hradu lze absolvovat s průvodcem i individuálně. Doporučuje se přijít brzy ráno, abyste se vyhnuli davům turistů, jelikož hrad Bran patří mezi nejnavštěvovanější památky Rumunska.

Ubytování:

2.6. – 3.6. 2019 – Oana’s Boutique

Navštíveno:

Cestovatelé

Přibližovadlo

Útrata

1. Vstupné na hrad Bran
    Datum návštěvy: 03.06.2019
    Cena: 40 RON, ( 200 Kč * )
*) - konverze na dnešní kurz